Kurtul Erkmen | KG Mimarlık Kurucu


KG Mimarlık Limited Şirketi 1990 yılında kurulmuştur. Faaliyetlerini Kurtul Erkmen yönetiminde sürdürmektedir.

TMMOB ve İstanbul Ticaret Odası üyesi olan KG Mimarlık, mimari ve iç mimari alanlarında hizmet vermektedir. Halen Bebek’teki ofisinde yurt içi ve yurt dışı çalışmalarını sürdüren KG Mimarlık, 1999 yılında KGROM adı ile Bükreş ofisini açmış ve Romanya’ da aynı lanlarda hizmet vermeye başlamıştır. 1999 yılından tibaren KG Mimarlık web sitesini oluşturarak internet ortamında yer almaya başlamıştır. 2007’de ErmasKG adı ile kurulan Kazakistan ofisi, çalışmalarına devam etmektedir.

kurtul-erkmen

Ofisinize ekip arkadaşı alım süreciniz nasıl?

İhtiyaç ortaya çıktığında çalışanlarımıza tavsiye edebilecekleri arkadaşları olup olmadığını sorarız. Sonra ilan yoluyla cv elde eder, gelen başvuruları titizlikle inceler ve uygun bulduklarımızı görüşmeye davet ederiz.Adayları üç grupta topluyoruz. 1- Tecrübesiz ( Yeni mezun ya da daha önce çalışmamış adaylar ) 2- Orta Tecrübe ( 3 – 5 sene çalışması var ) 3- Tecrübeli ( 6 sene ve üstü çalışması var ) . İhtiyaç doğrultusunda uygun bulduklarımızı görüimeye davet ederiz. Bir diğer önemli husus ise referanstır. Adayın daha önce çalıştığı ofisleri arayıp görüşlerini almayı çok önemli buluyorum. Bu konuda beni arayan her meslekdaşıma da dürüst ve detaylı bilgi vermeye özen gösteriyorum.

Portfolyolarda neye dikkat ediyorsunuz?

Projelerin içeriği yapılma biçimi elbette önemli , portfolyonun grafik yetkinliği , hem sunulan projeleri hem eskiz , maket, fotoğraf gibi unsurları estetik ve anlaşılır bir grafik dille anlatması da bir o kadar dikkatimizi çekiyor. Varsa derece almış yarışma projeleri, başarılı bulunan ve belgelenen çalışmalar portfolyoyu zenginleştiriyor.

Önemli bulduğunuz kişisel ve mesleki yetkinlikler nelerdir? Üniversite eğitimi süreci için ne tavsiyeleriniz olur?

Mimar veya İçmimar olmak isteyen genç arkadaşların öğrenim sürecinde okul dışı etkinliklerde bulunması , çeşitli geziler ve grup çalışmalarıyla görgüsünü arttırmasını önemsiyorum. Sadece mesleki becerilerini değil kendi kişisel gelişimini de besleyecek hobileri olması faydalı olur. Günümüzde öğrencilere yönelik çeşitli yarışmalar , firmalar tarafından düzenleniyor. Bunlara katılıp kendilerini geliştirmelerini öneririm.

Deneyim sizce ne kadar önemli? Yeni mezunların ofisinizde şansı nedir?

Önemli bir soru! Deneyim deyince normal olarak pozitif bir düşünce sahibi oluyoruz. Ancak deneyimi bize ters gelen alışkanlıklar ile örülmüş , bu alışkanlıklarından da vazgeçemeyen deneyimli bir meslekdaşımız yerine bize henüz önyargıları olmadan gelen , öğrenme sürecini bizde geçiren , burada deneyim kazanan arkadaşları tercih ederim.İşe alımlarda bu tarz genç meslekdaşlara şans tanıyorum ve sonuçlardan çok memnunum. Tabii deneyimli olup bizim çalışma alışkanlıklarımıza da uyan kişiler işlerin hızlı yapılmasında büyük katkı sağlıyorlar. Ancak bu kategoride çalışma arkadaşı bulmak en zorudur. Kırklı yaşlara gelen meslekdaşlar ya çalıştıkları yerden ayrılmıyorlar, ya da kendi ofislerini açma yoluna gidiyorlar. Bizden ayrılanlar da oluyor – istisnalar dışında – önlerini açıp yardım ediyoruz. KG Mimarlık 30. Senesine geldi. Bizimle çalışıp , ayrılıp kendi işini yapan arkadaşlarımın beni araması, ziyaret etmesi , piyasada kendilerine bir yer edinmiş olması beni fazlasıyla mutlu ediyor.

Özellikle tercih ettiğiniz üniversiteler var mı?

Yok! Ben cv ve portfolyoya bakarak görüşmeye davet ediyorum. En önemlisi yüzyüze görüşme benim için. Yetenek kadar insan kumaşına önem veriyorum. Heyecanı, pozitif enerjisi , dürüstlüğü en az cv, portfolyo, başarılar vs. tüm diğer mesleki becerileri kadar önemli benim için. Ön değerlendirmelerde okula bakarak eleme yapmıyorum. Zaten eğer meslekte 3-5 sene geçirmişse çalışma hayatı da okuldur, birçok yeni şey öğrenmiştir.

Ofisinize yeni katılacak arkadaşları nasıl bir çalışma ortamı bekliyor?

Bol ışık alan, zevkli, sıhhi bir ortam. Semt Bebek, önümüz Bebek Parkı ve Boğaz. Sevdiğim için 20 küsür senedir buradayım. Fiziki durum bu. Öte yandan sıkı çalışma , stres , belki patron kaprisleri gibi mesleğe ait zorluklar. Sonuç olarak iyi projelerde pişmek, öğrenmek , kendini geliştirmek isteyen meslekdaşlar için yabancı olmadıkları bir ortam. Tabii bir de KG ekibine sormak lazım.

  • Beğendiniz mi? Paylaşın!