Gönül Ardal, Yelin Evcen | Gönye Tasarım Kurucu Ortak


Gönye Tasarım, Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal tarafından 2010 yılında kurulan İstanbul merkezli iç mimarlık ve tasarım ofisidir. Türkiye’de önde gelen gayrimenkul yatırım şirketlerinin yaratıcı çözüm ortağı olarak yer aldığı çok sayıda markalı konut ve rezidans projelerinin yanı sıra; otel, ofis ve mağaza iç mekan projelerindeki deneyimiyle Orta Doğu, Asya ve Avrupa’da tasarım faaliyetlerine devam etmektedir.

gonye-tasarim


Ofisinize ekip arkadaşı alım süreciniz nasıl?

– Hedeflerimiz ve ihtiyaçlarımız doğrultusunda altı aylık planlama ile ilan verilerek ve çevre araştırması ile ekip arkadaşları seçilir.
– İlk etapta ekibimizin referansları ile gelen özgeçmişler değerlendirilir.
– Gelen tüm özgeçmişler, ilgili bölümün yöneticileri tarafından ön incelemeye alınarak liste oluşturulur, ilk görüşmeler proje yöneticileri tarafından yapılır. Yönetici pozisyonu için olan başvurular şirket ortakları tarafından değerlendirilir.
– Disc Profil Kişilik testi yapılıp uygun pozisyona göre test sonucu değerlendirildikten sonra en uygun adaya ortak ve yöneticiler ile birlikte karar verilir.
– İnsan kaynaklarından sorumlu yönetici ortak tarafından referans kontrolü yapıldıktan sonra işe alma standartlarına göre kişi davet edilir.
– Tüm belgelerini tamamlayan aday, hizmet sözleşmesini imzalayarak göreve başlar.

Portfolyolarda neye dikkat ediyorsunuz?

– Başvurularda mutlaka portfolyolu başvurular değerlendirilir.
– Portfolyadan önce mail ile gönderilen ön yazının içeriği, yazım dili ve anlatımı değerlendirilir.
– Özenli ve kreatif olarak hazırlanmış portfolyolar öncelikle değerlendirilir.
  Aranan pozisyona göre;
– Tasarım departmanı için; çalışılan projelerin kapsamı, içeriği, Gönye’nin tasarım kimliği ile paralel çalışmalar yapılmış olması önemlidir.
– Uygulama departmanı için adayın yaptığı çalışmaların İç Mimari ölçekte olup olmadığı değerlendirilir. Gerektiğinde adayın çalıştığı 1/50-1/20 ve detay projeler detaylı olarak incelenir.

Önemli bulduğunuz kişisel ve mesleki yetkinlikler nelerdir?Üniversite eğitimi süreci için ne tavsiyeleriniz olur?

– Mesleki ve bireysel gelişimine önem verip sürekli gelişime inanan ve değişime ayak uyduran
– Ekip ruhunu önemseyip ekip arkadaşları ile iş birliği içinde çalışan
– Kurum kültürü içinde dinamik, etkin ve olumlu iletişim kuran arkadaşlar ile birlikte keyifle çalışmayı tercih ederiz.
  Üniversite eğitim sürecinde “mesleki gelişimlerini artırmaları” için ;
– Mesleki yayınları güncel olarak izlemelerini ve dergileri takip etmelerini;
– Sektörel konferans, tanıtım, fuar gibi mesleki etkinlikleri öğrenciyken takip edip, katılmalarını;
– Okul döneminde staj süreçlerini hem ofis hem de şantiyede etkin rol üstlenerek ve öğrenerek geçirmelerini
– Kendi yetenek ve isteklerini keşfetmelerini sağlayacak şekilde okul bitmeden pratikte tecrübe edinmelerini tavsiye ederiz.

Deneyim sizce ne kadar önemli? Yeni mezunların ofisinizde şansı nedir?

– Zaman zaman ihtiyacımıza yönelik deneyimli arkadaşlar arıyoruz fakat her şekilde aramıza yeni katılan ekip arkadaşlarımız Gönye iç eğitiminden geçmektedir.
– Gönye tasarım olarak yeni mezun arkadaşlara zaman zaman fırsat verip kendi bünyemizde geliştirmeyi de çok önemsiyoruz. 2019 yılında yeni mezun 3arkadaşımız ile bu anlamda çalışmaya başladık ve halen çalışmaya devam ediyoruz.

Özellikle tercih ettiğiniz üniversiteler var mı?

– Bizim için üniversiteden daha çok birlikte çalışacağımız ekip arkadaşlarımızın ne kadar istekli olduğu ve nasıl öğrendiği daha önemlidir.

Ofisinize yeni katılacak arkadaşları nasıl bir çalışma ortamı bekliyor?

– GÖNYE’de işe başlayan kişi, çalışacağı bölüm ile ilgili kişi tarafından ofis içinde işe alıştırma(oryantasyon) eğitiminden geçer.
– GÖNYE TASARIM’da çalışmaya başlayan herkes ilk iki ay aday olarak değerlendirilir. Deneme süresini başarıyla tamamlayan çalışanlar, ilgili unvan ile görev alanı önceden belirlenmiş ve paylaşılmış pozisyonda çalışmaya devam eder.
– GÖNYE TASARIM‘ın en önemli değerlerinden biri insan kaynağını ve gelişimini ilk sıralara koymaktır. İnsan kaynağına yatırım yapmanın amacı, bireyin mutlu çalışmasını sağlamak, etkin iş sonuçlarına dönüştürebilmek ve daha etkin işleyen bir organizasyon yaratmaktır.
– Sürekli Gelişim için; Şirket içinde deneyim paylaşım eğitimleri gerçekleştirilir.
– Çalışırken eğlenmeyi, iş yaşamından keyif almayı ve iletişimi çok önemseriz.

  • Beğendiniz mi? Paylaşın!