Yeşim Kozanlı | Yeşim Kozanlı Architecture & Interior Design Kurucu

+ Ofisinize ekip arkadaşı alım süreciniz nasıl?


Belli platformlara ilan vermekle beraber , halen hazırda bizimle çalışan ekip arkadaşlarımızın da referansı ile başvurular alıyoruz. Başvuruları bizim departmanımızdaki ihtiyaç duyduğumuz ekip özelliklerine göre kategorize ediyoruz ve daha sonrasında görüşmeye davet ediyoruz.

Deneme süreci 1 yada 2 ay sürdükten sonra bu süreçte karşılıklı verim ve memnuniyet sonrası kalıcı olarak ekibe dahil oluyorlar.

+ Portfolyolarda neye dikkat ediyorsunuz?


Aslında portfolyonun hazırlanışı , tarzı, özen, içerik ve kullanılan tüm bu tip detaylar, başvuru yapan kişi hakkında, eklediği projenin görselinden daha çok dikkat ettiğimiz bir durum. Kişi hakkında çok ipucu veren bir konu bizce. Kullandığı yazı tipi ve/veya renk bile aslında bir dosyayı ele alış biçimi ve yaklaşımı çok önem verdiğimiz bir konu. Sosyal alanlardaki varlığı da mesleki merakları ve/veya eğitimini tamamladığı okul sonrası  bu konuda neler yaptığı ve aldığı eğitim dışında kendini geliştirmek için ek eğilim ve eğitimleri vs de bizce çok değerli.

+ Önemli bulduğunuz kişisel ve mesleki yetkinlikler nelerdir? Üniversite eğitimi süreci için ne tavsiyeleriniz olur? 


Kişisel bazda, ekip içinde birlikte çalışma kabiliyeti ve ortak düşünüp birlikte üretebilme kabiliyeti önemli. Neden derseniz mesela bizim ofiste kreatif bölümümüzde özgürce her proje başlangıcında, fikirlerimizi tartıştığımız toplantılarımız oluyor. Hatta bu toplantılar, yaş ve kıdeme bakmaksızın özgürce oluyor. Hemen hemen her proje için bunu yapmaya ve birlikte üretmeye çalışıyoruz. 

Yaratıcı sürece katkıda bulunacak, mesleği dışında ilgi alanları olan ve sürekli kendini geliştiren ekip arkadaşları değerli bence. Hep aslında bahsettiğim, üniversitede oldukları süre çok ama çok değerli. Bu kadar sadece kendilerine ait olacak başka zaman bulunamıyor çoğu zaman. O yüzden kendilerini en çok geliştirmeye zaman ayırmalılar. Güncel gelişmeleri her anlamda hem teknik hem sanatsal takip edip bilgilerini devamlı güncel tutmak önemli ve tabili çok seyahat çok okuma ve seyretme.

+ Deneyim sizce ne kadar önemli? Yeni mezunların ofisinizde şansı nedir?


Deneyim elbette önemli ama bazen de çok yeni mezun bir arkadaşımız bizi çok şaşırtacak derecede yaratıcı olabiliyor. Galiba iş hayatı deneyim kazandırırken, önyargı, korku ve hatta çekimserlik yaratıp cesareti kırabiliyor.

 Ve de bizim için çok önemli olan, firma kültürü ve kendini durumun bir parçası hissetme halini bazen yeni mezun arkadaşlarımızla ve iş arkadaşlığımız yıllara sari olduğunda çok keyifli paylaşımlar oluyor.

+ Özellikle tercih ettiğiniz üniversiteler var mı?


Marmara, Mimar Sinan, İTÜ , Yıldız, Bilkent  gibi okulları tercih ediyoruz. Şimdi yazmayı unuttuğum tabii başkaları da  var ama ağırlık bu üniversiteler.

+ Ofisinize yeni katılacak arkadaşları nasıl bir çalışma ortamı bekliyor?


Biz şu an toplamda 23 kişiyiz ve sürekli ekip arkadaşı eklenen aslında hatırı sayılır derecede stajyer de alan, ve sürekli kendini geliştiren bir ofisiz. Çok çalışkan ve sürekli yenilenen bir yapımız var. Ağırlıklı otel projesi yaptığımız için de ekibimizi çok yoğun ama çok aktif ve gelişmelerine çok olanak veren , yurtdışı ile entegre işler yapan, uluslararası projeleri barındıran ve hareketli bir aile ortamı bekliyor.

  • Beğendiniz mi? Paylaşın!