Melda Dikmen Gürel | Treso İç Mimarlık Kurucusu Tasarımcı

Ofisinize ekip arkadaşı alım süreciniz nasıl?

Yeni ekip arkadaşlarına ihtiyaç duyulduğunda; sosyal medya ve çeşitli platformlar üzerinden duyurular yapılır. Bize bu yolla ulaşan başvuruların yanı sıra, ekip arkadaşlarımızın referans olduğu kişilerin özgeçmişleri ve de portfolyoları da incelenerek ön değerlendirmeye alınır.

Ön değerlendirme sonrasında listelediğimiz adaylardan; proje hakimiyetlerini ve çalışma titizliklerini görmek için detay projeler istenir. Sonrasında ise yüz yüze görüşmelerimizi ve referans kontrollerimizi tamamlayarak birlikte devam edeceğimiz ekip arkadaşımıza karar verilmiş olunur.

Portfolyolarda neye dikkat ediyorsunuz?

Başvurularda sadece portfolyosu olan adaylar değerlendirilir. Portfolyonun tasarım dili, grafik çizgisi ve ne kadar özenle hazırlandığı değerlendirmede bizim için en kritik detaylardan. Çoğu zaman yer aldığı projelerin kapsamından ve içeriğinden ön planda olduğu bile söylenebilir.

Önemli bulduğunuz kişisel ve mesleki yetkinlikler nelerdir? Üniversite eğitimi süreci için ne tavsiyeleriniz olur? 

*Zorunlu stajlardan etkin faydalar edinmelerini ve bu zorunlu stajların haricinde farklı alanlarda hizmet veren firmalarda yapabilecekleri stajlarla kendilerini ve ne yapmaktan mutlu olduklarını keşfetmelerini, 

*Çalıştığımız alanda ekiple uyum, iletişim ve koordinasyon son derece önemli olduğundan, bu kabiliyetlerini arttıracak sosyal faaliyetlerde yer almalarını ve hobiler edinmelerini,

*Yenilikleri takip etmek, alanlarında teknik bilgilerini arttırmak için sektörel fuarları, eğitimleri, tanıtımları takip etmelerini,

*Vizyonlarını geliştirmeleri için bol bol seyahat etmelerini, sanat etkinliklerine dahil olmalarını, ilgi alanları dışında kalan farklı alanlara kulak kabartmalarını tavsiye ederiz.

 + Deneyim sizce ne kadar önemli? Yeni mezunların ofisinizde şansı nedir?

İhtiyacımıza göre bazen sadece deneyimli adaylar arasından seçimlerimizi yapsak da; yeni mezun adaylara ofisimizde fırsat veriyoruz. Deneyim konusundaki eksiklikleri negatif bir algı yaratırken; ofisimizin kültürünü, tasarım çizgisini, iş deneyim ve tecrübesini daha iyi aktarabilecek olmamız pozitif bir ayrım yaratıyor.   

 + Özellikle tercih ettiğiniz üniversiteler var mı?

Bizim için mesleğini çok seven, kendini geliştirmeye ve öğrenmeye açık olan ve de ekibe uyumla dahil olabilecek her aday; mezun olduğu üniversiteden bağımsız olarak iyi bir adaydır.

Ofisinize yeni katılacak arkadaşları nasıl bir çalışma ortamı bekliyor?

Ofisimizin her daim keyifle ve huzurla çalıştığımız, motive edici bir ortam olmasına önem veriyoruz. Eğlenerek, severek, keyif alarak çalışmak, gelişmek, büyümek bizim için çok değerli. Bu açıdan; bazı negatif çalışma alışkanlıklarının ve alışılagelmişin dışında bir çalışma ortamımızın olduğunu söyleyebiliriz. Ama yine de bu soruyu sanırım ekibimize sormak gerekiyor.

  • Beğendiniz mi? Paylaşın!