Onur Özkoç | Motto Mimarlık Kurucu Ortağı

+ Ofisinize ekip arkadaşı alım süreciniz nasıl?

Mimarlık pratiği pek çok farklı becerinin bir araya getirilmesini gerektiriyor. Öncelikle bizim hangi alanlarda ihtiyacımız olduğunu belirliyoruz. Bu aşamadan sonra ilk olarak arşivimizdeki başvuruları gözden geçiriyoruz. Bizim güçlenmek istediğimiz alana yakın, aynı zamanda bize katılmak isteyen meslektaşlarımızla sonrasında yüz yüze görüşüp, hem kendimizi anlatmaya, hem de onları dinlemeye zaman ayırıyoruz. Bu aşamada bizim için mesleğe duyulan heyecan ve iki tarafın da karşılıklı olarak net olması çok önemli. Bu yüzden diyalog sürecimiz bazen belirli bir vakti alabiliyor.

+ Portfolyolarda neye dikkat ediyorsunuz?

Mesleğe duyulan heyecan portfolyolara da doğrudan yansıyor, bu nedenle proje incelemek yerine daha genel bir değerlendirme yapıyoruz. Heyecanı okunan ve bizi de heyecanlandıran portfolyoları daha detaylı inceliyoruz. Referansları ve yer aldıkları etkinlikler de elbette çok önemli bir rol oynuyor.

+ Önemli bulduğunuz kişisel ve mesleki yetkinlikler nelerdir? Üniversite eğitimi süreci için ne tavsiyeleriniz olur?

Mesleki yetkinlik tercihlerimiz ofis yapımızda değişen ağırlıklara göre dönem içinde farklılık gösterebiliyor. Bazen belirli bir konuya çok kafa yormuş, bunu dert edinmiş meslektaşlarımızı takdirle izliyor ve takip ediyoruz, ama lisans eğitiminde bu şekilde bir odaklanmayı herkesten beklemek haksızlık olur.
Ekibimize davet edeceğimiz kişilerden beklediğimiz en önemli konu samimi ve kolay iletişim kurabileceğimiz kişiler olması. İletişimi her zaman ön planda tutmaya çalışıyoruz, ofiste birlikte çalıştığımız herkesin aynı zamanda iyi arkadaşlarımız olması bizim için çok değerli. Dolayısıyla samimiyet ve iletişim becerileri her zaman bizim için çok belirleyici oluyor.

+ Deneyim sizce ne kadar önemli? Yeni mezunların ofisinizde şansı nedir?

Deneyim elbette çok önemli, öte yandan her yeni ekip arkadaşımızın ciddi bir deneyimle aramıza katılmasını da beklemiyoruz tabii ki. Projelerde onları yönlendirebilecek ve kolay iletişim kurabilecekleri bir “mentor”ları olduğu sürece yeni mezun meslektaşlarımızla da birlikte çalışmayı seviyoruz.

+ Özellikle tercih ettiğiniz üniversiteler var mı?

Şu an ekibimiz Orta Doğu Teknik Üniversitesi, TED Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi mezunu mimarlardan oluşuyor. Öte yandan, özellikle tercih ettiğimiz üniversiteler yok, geçtiğimiz yıllarda pek çok farklı üniversiteden mezun meslektaşımız ile birlikte çalışma şansımız oldu. Her biri hem diğer ekip arkadaşlarına hem de ofisimize önemli katkılar sağladı.

+ Ofisinize yeni katılacak arkadaşları nasıl bir çalışma ortamı bekliyor?

Bu soruya samimi ve sıcak bir ortam diyerek cevap vereceğim; ama ofisimizdeki diğer ekip arkadaşlarımızla görüşüp teyit almadan bu konuda yorum yapmamalı sanırım 🙂

  • Beğendiniz mi? Paylaşın!