Efe Urgunlu | No:3 Design Kurucu

 

+ Ofisinize ekip arkadaşı alım süreciniz nasıl?

Genelde sektörel sitelerin kariyer sayfalarından ve ekip arkadaşlarının referanslarından faydalanıyoruz. Gelen portfolyoların ön elemesinden sonra yüz yüze görüşerek son kararı veriyoruz.  

 + Portfolyolarda neye dikkat ediyorsunuz?

Öncelikle dokümanın belli bir boyutu aşmamasını istiyoruz. Özellikle yoğun başvurularda mail serverların da ciddi sorun yaratıyor. Olabildiğince net ve profesyonel hayatta yaptığı işlere bakıyoruz. Ne yazık ki sadece okul projelerinden oluşan bir portfolyoyu değerlendirmiyoruz. Birde dürüst hazırlanmış olması çok önemli. Geçmiş süreçlerde kendi almadığı renderları sırf o ofiste çalıştığı için koyan başvuru sahipleriyle karşılaştık. O yüzden mutlaka 1-2 projelik karşılıklı deneme süresi istiyoruz.  

+ Önemli bulduğunuz kişisel ve mesleki yetkinlikler nelerdir?Üniversite eğitimi süreci için ne tavsiyeleriniz olur?


Ben bu mesleğin usta-çırak ilişkisi olduğuna inananlardanım. Öncelikle bunun farkında bir ekip arkadaşı olmasını önemsiyorum. Bir mimar / iç mimar kendini serbest elle ifade edebilmeli. Ne yazık ki günümüzde eğitim süreci bunu çok zayıflattı. Üniversite eğitim sürecinde mutlaka saha da gerçek işleyişi deneyimlemelerini öneririm.

+ Deneyim sizce ne kadar önemli? Yeni mezunların ofisinizde şansı nedir?


Deneyim tabii ki çok önemli. Yeni mezunlar eğer eğitim hayatı boyunca kendilerini gerçek anamda sahada pişirebildiyse şans veriyoruz. Ama ne yazık ki sıfır deneyimi şu anda tolare edecek bir yapımız yok.

+ Özellikle tercih ettiğiniz üniversiteler var mı?


Ben Mimar Sinan mezunuyum ama asla öncelik olarak bir üniversite tercihimiz yok. Tamamen kişisel beceri ve yetkinlik üzerinden tercihlerimizi yapıyoruz.

+ Ofisinize yeni katılacak arkadaşları nasıl bir çalışma ortamı bekliyor?


Biz en başından beri kendimizi “No:3 Ailesi” olarak tanımlıyoruz. Bu şekilde de yaşatmaya çalışıyoruz. Bizde çalışma yılı ortalaması çok yüksektir. Mezun olmadan bizde staj yapmış 12 yıldır devam eden arkadaşımız var. Dolayısıyla bu samimiyetin bir parçası olması çok önemli. Ama pandemiyle beraber proje grubu tamamen evde çalışmaya döndü. Sadece ofise yürüyerek gelen 2 arkadaşımız ofiste diğerleri uzaktan çalışma modeli ile devam ediyoruz.

  • Beğendiniz mi? Paylaşın!